Рока д'Евандро

Рока д'Евандроопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

Рока д'Евандро
општина
Rocca d'Evandro
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
ПоделоциBivio Mortola, Centro Storico, Camino, Vallevona, Cocuruzzo, Casamarina, Campolongo, Mortola
Површина
 • Вкупна49,5 км2 (191 ми2)
Население (31-3-2022)
 • Вкупно3 136[1]
Демонимroccavandresi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81050,81040
Повик. бр.0823
Мреж. местоwww.comuneroccadevandro.it

НаводиУреди

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија