Розенбах (Герлиц)

Розенбах (германски: Rosenbach) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија.

Розенбах (Герлиц)
Црква во Бишдорф
Црква во Бишдорф
Грб на Розенбах (Герлиц)
Розенбах (Герлиц) is located in Германија
Розенбах (Герлиц)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Лебау
Месни единици 4
Градоначалник Роланд Хене (ДХС)
Основни податоци
Површина 23,50 км2
Надм. височина 237−350 м
Население 1.571 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02708
Повик. бр. 03585
Портал gemeinde-rosenbach.de
Местоположба на Розенбах (Герлиц) во рамките на округот Герлиц
Карта
Координати 51°5′17″N 14°44′10″E / 51.08806° СГШ; 14.73611° ИГД / 51.08806; 14.73611Координати: 51°5′17″N 14°44′10″E / 51.08806° СГШ; 14.73611° ИГД / 51.08806; 14.73611

НаводиУреди

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)