Ровно (украински: Рівне, руски: Ровно, полски: Równe) - град во Украина во Ровненската Област. Според проценката од 2022 година, во градот живееле 243.873 жители.

Ровно
Рівне
Równe
Град
Знаме на Ровно
Грб на РовноЛого на Ровно
Лого
Држава Украина
ОбластРовненска Област
РеонРовненски Реон
First mentioned1283
Управа
 • ГрадоначалникОлександер Третјак [uk][1] (Европска солидарност[1])
Површина
 • Вкупна63,00 км2 (24,32 ми2)
Население (2022)
 • Вкупно243.873
 • Густина3,900/км2 (10,000/ми2)
Час. појасИЕВ (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)ИЕЛВ (UTC+3)
Мреж. местоcity-adm.rv.ua [мртва врска]

Од 1941 до 1944 година било седиште на Рајхскомесаријатот на Украина, административна територија формирана од страна на Нацистичка Германија во текот на Втората светска војна.

Познати луѓе

уреди

Јарослав Евдокимов - Ровно, СССР, 22 ноември 1946 година, е народен уметник на Белорусија и почесен уметник на Руската Федерација.[2]

Население

уреди

Според проценката, во градот во 2012 година живееле 250.174 жители.

Збратимени градови

уреди

Наводи

уреди