Ровненска Област

(Пренасочено од Ровненска област)
Ровненска Област[1]
Рівненська область
Знаме

Местоположба
Карта на Украина, Ривенската област е означена со црвено
Информации
Админ. центар:Ровно
Официјални јазици:украински
Површина:20 047[2] km²
Население:1,141,784 (2022 проценка).[3]
Број на реони:16
Регистерска ознака:ВК
Областен управител:Олексиj Муљаренко

Ровненската Област (украински: Рівненська область) — една од 24-те области на Украина. Се наоѓа во западниот дел на земјата. Наречена е по нејзиниот администратицен центар — градот Ровно. Претставува дел од историската област Волин. Граничи со Волинската, Лавовската, Житомирската, Хмелничка и Тернополската Област. На север, Ровненската Област граничи со Белорусија. Опфаќа површина од 20 047 км2. Во областа има 1 999 села и 11 градови.

Историја уреди

Наводи уреди

  1. Syvak, Nina; Ponomarenko, Valerii; Khodzinska, Olha; Lakeichuk, Iryna (2011). Veklych, Lesia (уред.). Toponymic Guidelines for Map and Other Editors for International Use (PDF). United Nations Statistics Division. scientific consultant Iryna Rudenko; reviewed by Nataliia Kizilowa; translated by Olha Khodzinska. Kyiv: DerzhHeoKadastr and Kartographia. стр. 20. ISBN 978-966-475-839-7. Посетено на 2020-10-06.
  2. Статистичний збірник «Регіони України» 2016. Частина І / За редакцією І. М. Жук. Відповідальний за випуск М. Б. Тімоніна. — К.: Державна служба статистики України, 2016. (укр.)
  3. Чисельність наявного населення України на 1 січня 2022 [Број на сегашно население на Украина, од 1 јануари 2022 година] (PDF) (украински и англиски). Киев: Државна служба за статистика на Украина. Архивирано (PDF) од изворникот 4 јули 2022.

Надворешни Врски уреди