Волин (полски: Wolin; германски: Wollin) — полски остров во Балтичко Море. Се наоѓа на север на полскиот брег, и административно припаѓа на Западнопоморското војводство. Волин е одделен од островот Узедом (Узнам) со теснецот на Швина, и од копното Померанија со теснецот на Ѓивна. Островот има површина од 265 км2 и највисока точка е планината Гживац на 116 м.н.в. Бројот на жители е 30.000. Во средината на островот се наоѓа Волинскиот национален парк.

Волин
Сателитска фотографија од Ландсат на Лагуната Одер - Волин е источен дел од двата големи острови што ги делат водите на Лагуната од Балтичко Море, а западниот остров е Узедом
Карта на Волин
Географија
МестоБалтичко Море
Координати53°55′N 14°30′E / 53.917° СГШ; 14.500° ИГД / 53.917; 14.500
Површина265 км2
Управување
ВојводствоЗападнопоморско војводство
ОкругКамјењски Округ/Швиноујшќе
Најголема населбаШвиноујшќе
Демографија
Етнички групиПолјаци
Дополнителни податоци
Часовен појас
 • Лето (ЛСВ)

Водата од реката Одра се влева во лагуната Шчеќински Залив и оттаму преку Пене западно од Узедом, Швина и Ѓивна во Поморскиот Залив во Балтичкото Море.

Наводи

уреди