Отвори го главното мени

Риштет (германски: Rühstädt) — општина во округот Пригниц, во Бранденбург, Германија. Се наоѓа близу вливот на реките Хафел и Елба.

Риштет
Водената кула во општината со гнездо од штркови
Водената кула во општината со гнездо од штркови
Риштет is located in Германија
Риштет
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Пригниц
Месна заед. Бад Вилснак/Вајзен
Месни единици 4
Градоначалник Хајке Варнке
Основни податоци
Површина 28,80 км2
Надм. височина 22 м
Население 461 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PR
Пошт. бр. 19322
Повик. бр. 038791
Местоположба на Риштет во рамките на округот Пригниц
Карта
Координати 52°55′0″N 11°52′0″E / 52.91667° СГШ; 11.86667° ИГД / 52.91667; 11.86667Координати: 52°55′0″N 11°52′0″E / 52.91667° СГШ; 11.86667° ИГД / 52.91667; 11.86667

Риштет е познат по големиот број на бели штркови и затоа ја добил титулата „европско село на штркот“ од иницијативата Еуронатур во 1996 година.[2]

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди