Риченхаузен (германски: Ritschenhausen) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Риченхаузен
Поглед на местото Риченхаузен
Поглед на местото Риченхаузен
Поглед на местото Риченхаузен
Риченхаузен во рамките на Германија
Риченхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Долмар-Залцбрике
Градоначалник Феликс Јакоб Винкел
Основни податоци
Површина 7,45 км2
Надм. височина 310 м
Население 325 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98617
Повик. бр. 036949
Портал www.vg-salzbruecke.de
Местоположба на Риченхаузен во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Карта
Координати 50°30′39″N 10°25′53″E / 50.51083° СГШ; 10.43139° ИГД / 50.51083; 10.43139Координати: 50°30′39″N 10°25′53″E / 50.51083° СГШ; 10.43139° ИГД / 50.51083; 10.43139

Географија уреди

Риченхаузен се наоѓа околу осум километри јужно од Мајнинген во долината на потокот Јиксе.

Соседни општини уреди

Соседни места се Унтермасфелд и Обермасфелд-Гриментал на север, Ајнхаузен и Нојбрун на исток, Велферсхаузен на југ и Грабфелд на запад.

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди