Унтермасфелд

Унтермасфелд (германски: Untermaßfeld) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Унтермасфелд
Поглед на Унтермасфелд
Поглед на Унтермасфелд
Грб на Унтермасфелд
Унтермасфелд is located in Германија
Унтермасфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Градоначалник Ролф Поланд (независен)
Основни податоци
Површина 10,79 км2
Надм. височина 295 м
Население 1.276 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 118 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98617
Повик. бр. 036949
Портал www.untermassfeld.de
Местоположба на Унтермасфелд во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Координати 50°31′59″N 10°25′0″E / 50.53306° СГШ; 10.41667° ИГД / 50.53306; 10.41667Координати: 50°31′59″N 10°25′0″E / 50.53306° СГШ; 10.41667° ИГД / 50.53306; 10.41667

ГеографијаУреди

Унтермасфелд се наоѓа четири километри јужно од окружниот град Мајнинген на реката Вера. Северно од местото реката Зилце се влева во Вера.

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди