Ритген

општина во Германија

Ритген (германски: Riethgen) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Ритген
Црквата во Ритген
Црквата во Ритген
Црквата во Ритген
Ритген во рамките на Германија
Ритген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Кинделбрик
Градоначалник Мануел Хевнер (СГ)
Основни податоци
Површина 6,81 км2
Надм. височина 131 м
Население 247 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99638
Повик. бр. 036375
Портал www.riethgen.de
Местоположба на Ритген во рамките на округот Земерда
Карта
Карта
Координати 51°15′0″N 11°7′0″E / 51.25000° СГШ; 11.11667° ИГД / 51.25000; 11.11667

Географија уреди

Ритген се наоѓа југоисточно од Кинделбрик во Тириншката Котлина.

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)