Кинделбрик (општинска заедница)

општинска заедница во Германија

Кинделбрик (германски: Kindelbrück) — општинска заедница во округот Земерда, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Кинделбрик.

Општинската заедница Кинделбрик се состои од следниве општини:

  1. Билцингслебен
  2. Бихел
  3. Фремштет
  4. Грифштет
  5. Гинштет
  6. Херншвенде
  7. Канавурф
  8. Кинделбрик
  9. Ритген

Координати: 51°16′01″ N; 11°04′05″ E / 51.267° СГШ; 11.068° ИГД / 51.267; 11.068