Ринглебен (Земерда)

општина во Германија

Ринглебен (германски: Ringleben) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Ринглебен
Црквата во Ринглебен
Црквата во Ринглебен
Црквата во Ринглебен
Ринглебен (Земерда) во рамките на Германија
Ринглебен (Земерда)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Гера-Ауе
Градоначалник Гинтер Шмит
Основни податоци
Површина 6,56 км2
Надм. височина 153 м
Население 500 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 76 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99189
Повик. бр. 036201
Портал www.Ringleben.eu
Местоположба на Ринглебен во рамките на округот Земерда
Карта
Карта
Координати 51°22′4″N 11°13′18″E / 51.36778° СГШ; 11.22167° ИГД / 51.36778; 11.22167

Географија

уреди

Општината Ринглебен се наоѓа на реката Гера, околу 15 километри северозападно од покраинскиот главен град Ерфурт.

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)