Рецлинген (Саксонија-Анхалт)

Рецлинген (германски: Rätzlingen) — село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Ебисфелде-Веферлинген.

Рецлинген
Градски дел во Ебисфелде-Веферлинген
Грб на Рецлинген
Рецлинген (Саксонија-Анхалт) is located in Германија
Рецлинген (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Град Ебисфелде-Веферлинген
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 74 м
Население 790  (31 декември 2006)
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39359
Повик. бр. 039057
Местоположба на градски дел Рецлинген во рамките на Ебисфелде-Веферлинген
Карта
Координати 52°23′59″N 11°7′0″E / 52.39972° N; 11.11667° E / 52.39972; 11.11667Координати: 52°23′59″N 11°7′0″E / 52.39972° N; 11.11667° E / 52.39972; 11.11667