Рерик (германски: Rerik) — град во округот Росток, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на брегот на Балтичкото Море, 19 километри западно од Бад Доберан и 27 километри североисточно од Висмар. Во 1938, Рерик бил именуван по истоимената стара словенска населба, која се верува дека се наоѓала во близина на денешниот град.

Рерик
Црква во Рерик
Црква во Рерик
Црква во Рерик
Грб на Рерик
Рерик во рамките на Германија
Рерик
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Нојбуков-Залцхаф
Градоначалник Волфганг Гулбис (СДП)
Основни податоци
Површина 33,45 км2
Надм. височина 10 м
Население 2.169 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 65 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18230
Повик. бр. 038296
Портал www.rerik.de
Местоположба на градот Рерик во рамките на округот Росток
Карта
Карта
Координати 54°6′N 11°37′E / 54.100° СГШ; 11.617° ИГД / 54.100; 11.617

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)