Реблинген ам Зе

Реблинген ам Зе (германски: Röblingen am See) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Зегебит Мансфелдер Ланд, кој е административен центар.

Реблинген ам Зе
Место во Зегебит Мансфелдер Ланд
Грб на Реблинген ам Зе
Реблинген ам Зе is located in Германија
Реблинген ам Зе
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општина Зегебит Мансфелдер Ланд
Основни податоци
Површина 14 км2
Надм. височина 109 м
Население 3.059  (31 декември 2006)
 - Густина 219 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06317
Повик. бр. 034774
Координати 51°27′0″N 11°40′0″E / 51.45000° N; 11.66667° E / 51.45000; 11.66667Координати: 51°27′0″N 11°40′0″E / 51.45000° N; 11.66667° E / 51.45000; 11.66667

ГеографијаУреди

Реблинген ам Зе се наоѓа околу 12 километри југоисточно од Ајслебен. Составен е од три села:

  • Ноје Зидлунг
  • Обереблинген
  • Унтереблинген

ИсторијаУреди

 
Црква Свети Стефан

Реблинген бил првпат спомнат со другите три села како Rebiningi документ на манастирот Херсфелд, кој бил создаден помеѓу 881 и 899. Во 932, Реблинген бил повторно спомнат во документ од опатијата Херсфелд како Seorebiningen in Comitati Sigfridi. Подоцнежниот датум бил користен за 1075-годишнината во 2007.

ПолитикаУреди

ГрадоначалникУреди

Јирген Лудвиг бил избран како почесен градоначалник на 18 мај 2003.

ГрбУреди

Блазонирање: „Поделен на сино и златно, во горниот дел има сребрен брод со сребрен рибар, кој уловил сребрена риба на јадицата, долу има црн габран кој стои со златен прстен во сребрениот клун.“

ЗнамеУреди

Знамето на општината има хоризонтални црни и жолти ленти, со грбот на средината.

Култура и знаменитостиУреди

 
Споменик

Реблинген има протестантска црква, Свети Стефан.

Во лето секоја година се одржува фестивалот Fest am salzigen See (Фестивал на соленото езеро).

ИнфраструктураУреди

Сојузниот автопат Б80 поминува 3 километри северно од Реблинген, поврзувајќи го Ајслебен со Хале (Зале). Реблинген има железничка станица.

ЛитератураУреди

  • Willi Ule: Die Mansfelder Seen und die Vorgänge an denselben im Jahre 1892. erschienen 1895, eine neue Auflage erschien im Dingsda-Verlag, Querfurt 1994, ISBN 3-928498-29-0

Надворешни врскиУреди