Ферибот Ратен

Фериботот Ратен е патнички жичен ферибот низ реката Елба, кај Ратен во Саксонија, Германија. Ги поврзува Нидератен, на источниот брег, и Обератен, на западниот брег. Железничката станица Ратен на дрезденската С-Железница е околу 200 метри од терминалот на фериботот во Обератен. Фериботот до Нидератен обезбедува пристап до познатите карпи Бастај и езерото Амзелзе и Felsenbühne Rathen, надворешниот отворен театар.[1][2]

Ферибот Ратен гледан од Нидератен
Поглед на Ратен од Бастај

Фериботот е во сопственост на општината Ратен. Работи од 05:30 до 23:45, седум дена во неделата и низ целата година. За викенди почнува со работа во 04:30. Лете, работата му е продолжена до 00:45.[3]

Технички, фериботот е реакционен фериботи, кој е придвижуван од млазовите на водата. Фериботот е прикачен на пловечки кабел, кој е ставен во речното корито со кој се движи фериботот.[1][3]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Land Saxon Things To Do“. Virtual Tourist. Посетено на 18 февруари 2009.
  2. „Google Maps - Oberrathen to ferry terminal“. Google. Посетено на 18 февруари 2009.
  3. 3,0 3,1 „Informationen zur Fähre“ (германски). Gemeinde Rathen. Посетено на 18 февруари. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врскиУреди

Координати: 50°57′26″ N; 14°04′48″ E / 50.957305° N; 14.079977° E / 50.957305; 14.079977