Расторф (германски: Rastorf) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Расторф
Грб на Расторф
Расторф во рамките на Германија
Расторф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Прец-Ланд
Градоначалник Вилфрид Диберн
Основни податоци
Површина 20,02 км2
Надм. височина 27 м
Население 797 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24211
Повик. бр. 04342
Портал www.amtpreetzland.de
Местоположба на Расторф во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°16′N 10°16′E / 54.267° СГШ; 10.267° ИГД / 54.267; 10.267

Наводи

уреди
  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)