Ранцау (општина)

Ранцау (германски: Rantzau) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Ранцау
Грб на Ранцау
Ранцау (општина) is located in Германија
Ранцау (општина)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Големо Пленско Езеро
Градоначалник Ханс-Петер Асбар
Основни податоци
Површина 16,91 км2
Надм. височина 39 м
Население 345 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24329
Повик. бр. 04383
Портал www.amt-grosser-
ploener-see.de
Местоположба на Ранцау во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°15′N 10°31′E / 54.250° СГШ; 10.517° ИГД / 54.250; 10.517Координати: 54°15′N 10°31′E / 54.250° СГШ; 10.517° ИГД / 54.250; 10.517

НаводиУреди

  1. "Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2018 г." Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. (германски)