Ракишин Пат (Воиславци)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Ракишин Пат


Местоположба 41°35′14″N 22°28′16″E / 41.58722° СГШ; 22.47111° ИГД / 41.58722; 22.47111
Основни податоци
Место Воиславци
Општина Радовиш
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Ракишин Патсредновековна населба кај селото Воиславци во општина Радовиш. На 2 км северозападно од селото, по површината на обработливата земја се забележуваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 325. ISBN 9989649286.