Ракицко

село во Албанија

Ракицко — село во Мала Преспа, Република Албанија, Округ Девол( Devoll,албански : Rrethi i Devollit)).

Географија и местоположба

уреди

Историја

уреди

Стопанство

уреди

Демографија

уреди
Година Население
1926 626
1945 512
1960 500
1969 539
1979 496
1989 443
2000 394 [1] Архивирано на 11 февруари 2012 г.

Општествени установи

уреди

Културни и природни знаменитости

уреди

Редовни настани

уреди

Личности

уреди

Култура и спорт

уреди

Иселеништво

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди