Ракицко

село во Албанија

Ракицко — село во Мала Преспа, Република Албанија, Округ Девол( Devoll,албански : Rrethi i Devollit)).

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Година Население
1926 626
1945 512
1960 500
1969 539
1979 496
1989 443
2000 394 [1]

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди