Радомир Михајловиќ - Точак

Радомир Михајловиќ – Точак (Чачак, 13 јуни 1950) е српски рокенрол гитарист.

Радомир Михајловиќ
Животописни податоци
Познат(а) и какоТочак
Роден(а)јуни 13, 1950(1950-06-13) (возраст 64)
Чачак, Србија, СФР Југославија
ЖанровиРок, Блуз-рок, Прогресивен рок, Хард рок, Инструментален рок, Џез, Џез рок
ЗанимањаМузичар, Композитор
ИнструментиГитара
Период на активност1960s – до денес
ИздавачиPGP RTB, Suzy, ZKP RTLJ, Bellaphon, Sorabia disk, Komuna, , Vans, Raglas Records, RTV S, A Records, PGP RTS
СоработнициSmak
RMTocak trio
TEK
Значајни инструменти
Fender Stratocaster

Животопис уреди

Роден е 13 јуни 1950. година во Чачак. Од својата петта година свири на разни жичени инструменти. На девет години почнува да свири гитара.

Едно време бил член на чачанската група Дечаци са Мораве. Во тек на 1970. година свири по клубовите во Белгија. Бил и гитарист и водечки композитор на групата Смак.[1]

Снимил неколку соло синглови и издал еден соло албум ("Р. М. Точак“ - РТВ Љубљана 1976). Ја компонирал музиката за филмот „Византиско сино".

Во Белград води сопствена школа за гитара. Компонирал и музика за филм и театар.

1994година. ја добил наградата Кристална призма за музика во филмот „Византиско сино“.

Наводи уреди

  1. Петар Јањатовиќ: Илустрована екс-Ју рок енциклопедија 1960—2000, дополнето издание, Прометеј, Нови Сад, 2001

Литература уреди

  • Janjatović, Petar (2003). Ex YU rock enciklopedija. Beograd: Čigoja štampa. Предлошка:COBISS.

Надворешни врски уреди

Предлошка:Смак

Предлошка:Клица-уметник