Пјетраројаопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Пјетрароја
општина
Comune di Pietraroja
Поглед кон Пјетрароја
Поглед кон Пјетрароја
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
ПоделоциМастрамичи, Потете
Управа
 • ГрадоначалникЛоренцо ди Фуриа
Површина
 • Вкупна35,7 км2 (138 ми2)
Надм. вис.&10000000000000818000000818 м
Население (1 јануари 2020)[1]
 • Вкупно515
 • Густина1,4/км2 (3,7/ми2)
ДемонимPietrarojesi (дијалектно Petriàni)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82030
Повик. бр.0824
Светец-заштитникСвети Никола
Слава6 декември
Мреж. местоwww.pietraroja.asmenet.it

Наводи уреди

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Архивирано од изворникот на 2021-08-31. Посетено на 28 July 2021.