Простодушна љубов (ТВ-филм)

„Простодушна љубов“ - македонски телевизиски филм од 1975 година. Го режирал Димитар Христов, а сценариото го напишал Мето Јовановски.

„Простодушна љубов“
РежисерДимитар Христов
СценаристМето Јовановски
Главни улогиЉубиша Трајковски
Катерина Крстева
Петар Стојковски
Шенка Колозова
Илија Струмениковски
Жанркомедија
КинематографијаЗоран Станковски
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1975
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

Улоги уреди

Глумец Улога
Љубиша Трајковски Јане
Катерина Крстева Николинка
Петар Стојковски-Бабец Тасе
Шенка Колозова Велинка
Илија Струмениковски Веле
Методија Пендовски Општинар
Васка Бошкова Госпојна
Мара Георгиева Готвачка
Димитар Костов Миле

Надворешни врски уреди