Приштина (албански: Komuna e Prishtinës; српски: Приштински округ, Prištinski okrug) е округ во Косово со главен град Приштина.

Rajoni i Prishtinës
Округ
Локација во Косово
Локација во Косово
Држава Косово
СедиштеПриштина
Површина
 • Вкупно2,470 км2 (0,954 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно477,312
 • Густина190/км2 (500/ми2)
Поштенски број10000
Рег. таб.01
Општини8
Населени места298

Општини

уреди

Во округот се наоѓаат општините:

Општина Население (2011) Површина (km2) Густина (km2) Населени места
Приштина 198,897 572 347.7 41
Подуево 88,499 663 133.5 76
Глоговац 58,531 290 201.8 37
Липљан 57,605 422 136.5 70
Косово Поле 34,827 83 419.6 15
Обилиќ 21,549 105 205.2 19
Грачаница 10,675 131 81.5 16
Ново Брдо 6,729 204 33.0 24
Округ Приптина 477,312 2,470 193.2 298

Етнички групи

уреди
Number %
Вкупно 477,302 100
Албанци 451,014 94.5
Срби 11,885 2.5
Роми 9,669 2
Турци 2,380 0.5
Бошњаци 601 0.1
останато 1,753 0.4

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди