Липљан е општина и град во Приштинскиот округ, во централниот дел на Република Косово. Општината брои население од 57,474 жители.

Липљан
Општина и град
Lipjan
Градски поглед во Липјан (2012)
Градски поглед во Липјан (2012)
Липљан is located in Косово
Липљан
Липљан
Локација во Косово
Координати: 42°32′N 21°06′E / 42.533° СГШ; 21.100° ИГД / 42.533; 21.100
ДржаваРепублика Косово
ОкругПриштина
Управа
 • ГрадоначалникШукри Буја
Население (2011)
 • Општина и град57,474
 • Густина169,8/км2 (4,400/ми2)
 • Градскo6,870
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.+381 38
Таблици01
Мреж. местоMunicipality of Lipjan

Името на градот доаѓа од српската верзија на името на античкиот град Улпијана, а воедно доаѓа од зборот "липа", кој во словенските јазици означува вид на дрво. Античкиот град Улпијана се наоѓа во непосредна близина на Липљан и беше имануван по римскиот цар Маркус Улпиус Нерва Трајанус.

Демографија

уреди
Етничка структура
Година/Население Албанци  % Срби  % Хрвати  % Други  % Вкупно
1961 24,433 60.98 10,902 27.21 3,304 8.25 1,431 3.57 40,070
1991 53,730 77.36 9,713 13.99 2,914 4.20 3,094 4.45 69,451
1999 62,706 81.3 9,985 13.0 N/A N/A 5,834 7.6 77,087
2000 63,478 83.3 9,300 12.2 363 0.5 1,890 2.6 76,143

Стопанство

уреди

Општината Липљан е претежно земјоделски ориентирана. После војната во 1999, повеќето фирми и бизниси беа затворени. Многу продавници, ресторани и други угостителски објекти беа отворени, но сепак, околу 80% од населението останува невработено.

Надворешни врски

уреди

42°31′48″N 21°08′19″E / 42.53000° СГШ; 21.13861° ИГД / 42.53000; 21.13861