Ново Брдо (албански: Novobërdë) е село и општина во Приштинскиот округ во источниот дел на Косово. Населението изнесува 6,720 жители.

Ново Брдо
Село и општина
Novo Brdo / Novobërdë
Општината Ново Брдо
Општината Ново Брдо
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Kosovo" nor "Шаблон:Location map Kosovo" existsЛокација во Косово
Координати: 42°36′N 21°26′E / 42.600° СГШ; 21.433° ИГД / 42.600; 21.433Координати: 42°36′N 21°26′E / 42.600° СГШ; 21.433° ИГД / 42.600; 21.433
ДржаваРепублика Косово
ОкругПриштина
Население (2011)
 • Село и општина6.720
 • Густина32,9/км2 (850/ми2)
 • Градскo183
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Повик. бр.+381 38
Таблици01
Мреж. местоMunicipality of Novo Brdo

ДемографијаУреди

Етнички состав
Година/Население Албанци  % Срби  % Останати  % Вкупно
1961 4,358 44.78 5,271 54.17 102 1.05 9,731
1991 1,845 40.01 2,666 57.82 100 2.17 4,611
1998 2,158 43.9 2,680 54.4 86 1.7 4,924
2003 2,300 61.3 1,400 37.3 51 0.1 3,751
Попис на 1961 и 1991, и проценки на ОБСЕ за 1998 и 2003