Прецин — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2009, е дел од градот Шенебек.

Прецин
Градски дел во Шенебек
Црквата во Прецин
Црквата во Прецин
Црквата во Прецин
Грб на Прецин
Прецин во рамките на Германија
Прецин
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Шенебек
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 53 м
Население 938  (31 декември 2006)
 - Густина 156 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SBK
Пошт. бр. 39245
Повик. бр. 039200
Координати 52°3′N 11°50′E / 52.050° СГШ; 11.833° ИГД / 52.050; 11.833

Надворешни врски

уреди