Претседателски избори во Русија (2000)

Претседателските избори во Руската Федерација се одржиле на 20 март 2000 година. Актуелниот премиер и вршител на должноста претседател Владимир Путин, победил на изборите во првиот круг.

Претседателски избори во Русија (2000)
Русија
1996 ←
26 март 2000 → 2004

  Vladimir Putin-5 edit.jpg Gennady Zyuganov Cropped.png GAYavlinskiy.jpg
Кандидат Владимир Путин Генадиј Зјуганов Григори Јавлински
Партија Независен КПР Јаболко
Матична држава Санкт Петербург Орловска област Лвивска област (денес Украина)
Добиени гласови 39.740.467 21.928.468 4.351.450
Удел 52,94% 29,21% 5,9%

2000 Russian presidential election map.svg

  Изборни единици каде што победил Владимир Путин
  Изборни единици каде што победил Генадиј Зјуганов
  Изборни единици каде што победил Аман Тулеев
  Изборни единици каде што победил Константин Титов

претседател пред изборите

Борис Елцин
Независен

Избран за претседател

Владимир Путин
Независен

Вкупно биле номинирани 33 кандидати за претседател, но од нив на крајот само 12 ги исполниле законските прописи. Еден од нив се повлекол непосредно пред истекот на рокот, па останале 11 кандидати: Владимир Путин, Генадиј Зјуганов, Григориј Јавлински, Амангелди Тулујев, Владимир Жириновски, Константин Титов, Ела Памфилова, Станислав Говорухин, Јуриј Скуратов, Александар Подберјоцкин и Умар Џабраилов.

Одлуката за спроведување на претседателски избори, исто така, во Чеченија се гледало како на контроверзност од страна на многу набљудувачи поради воената кампања и загриженост за безбедноста[1]. Парламентарните избори на 19 декември 1999 година биле бојкотирани во Чеченија.

НаводиУреди

  1. „архивска копија“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2008-03-08. Посетено на 2011-11-05.