Прекмурје

област во Словенија

Прекмурје (словенечки: Prèkmürsko или Prèkmüre; унгарски: Muravidék) —географски, лингвистички, културно и етнички дефиниран регион на Словенија, населен од Словенци и унгарско малцинство, кој се наоѓа помеѓу реката Мура во Словенија и долината на реката Раба во најзападниот дел на Унгарија. Тој е еден од 8-те традиционалните региони на кои е поделена Словенија. Одржува одредени специфични јазични, културни и религиозни одлики што го разликуваат од другите словенечки традиционални региони. Зафаќа површина од 938 квадратни километри и има население од 78.000 луѓе.[1]

Прекмурје
Prèkmürsko или Prèkmüre
Историско-географска област
Ридови во Лендава во зима
Ридови во Лендава во зима
Знаме на Прекмурје
Мапа на краткотрајната Република Прекмурје (1919)
Мапа на краткотрајната Република Прекмурје (1919)
ДржаваСловенија
Површина
 • Вкупна938 км2 (362 ми2)
Надм. вис.&10000000000000400000000400 м
Население (2020)
 • Вкупно78.000
 • Густина83/км2 (220/ми2)
Tрадиционални региони во Словенија.

Наводи уреди

  1. „Slovenians in Hungary“. www.budimpesta.veleposlanistvo.si. Посетено на 2022-03-07.