Лендава (словенечки: Lendava) — мал град во Општина Лендава во источна Словенија. Градот е центар на општината Лендава. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Градот сега е вклучен во Помурскиот статистички регион.

Лендава
Lendava
Поглед на Лендава
Грб на Лендава
Лендава is located in Slovenia
Лендава
Лендава
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°33′47.1″N 16°27′6.4″E / 46.563083° СГШ; 16.451778° ИГД / 46.563083; 16.451778
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаЛендава
Површина
 • Вкупна5,7 км2 (2,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000161099999161,1 м
Население (2020)
 • Вкупно2.954
 • Густина520/км2 (1,300/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9220