Прата ди Принчипато Ултра

Прата ди Принчипато Ултраопштина во покраината Авелино во регионот Кампанија, Италија.

Прата ди Принципато Ултра
Прата ди Принципато Ултра
општина
Comune di Prata di Principato Ultra
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
ПоделоциТавернанова, Понте Сабато
Површина
 • Вкупна10,78 км2 (416 ми2)
Надм. вис.&10000000000000310000000310 м
Население (2001)
 • Вкупно3.011
 • Густина2,8/км2 (7,2/ми2)
ДемонимПратези
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83030
Повик. бр.0825
Светец-заштитникСан Џакомо
Слава25 јули
Мреж. местоhttp://www.prataonline.it