Поџо а Кајано (итал. Poggio a Caiano) — град во провинцијата Прато во регинот Тоскана, Италија. Градот се наоѓа 9 км јужно од привинцијалното седиште Прато.

Комуна Поџо а Кајано
општина
Комуна Поџо а Кајано
Грб на Комуна Поџо а Кајано
ЗемјаИталија
РегионТоскана
ПокраинаПрато (PO)
ПоделоциБонистало
Управа
 • ГрадоначалникСилвано Џели (од 25 мај, 2003)
ДемонимПогези
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.59016
Повик. бр.055
Светец-заштитникДева Марија
СлаваПрв ден недела од август
Мреж. местоcomune.poggio-a-caiano.po.it
Вила Медичи, Поџо а кајано

Во оваа месност Лоренцо де Медичи ја нарачал изградбата на Вила Медичи од архитектот Џулијано да Сангало во 1485. Денес вилата е отворена за посетители од јавноста. Главни атракции на вилата се Понтормовите фрески во главниот салон кои ги отсликуваат Вертумно и Помона. Внатрешноста е главно празна и оригиналниот мебел недостасува. Денес формалните градини се во донекаде подивена состојба.