Похорје

планински венец во Словенија

Похорје (словенечки: Pohorje; германски: Bachergebirge, Bachern) — средновисок шумовит планински венец јужно од реката Драва во североисточна Словенија, дел од Јужните Варовнички Алпи. Го геолошки поглед претставува дел од Централните Алпи и е сочинет од силикатни метаморфни и магматски карпи. Подрачјето е слабо населено со села од разбиен тип. Има неколку скијалишта.

Похорје
Pohorje
Похорје кај Марибор
Највисока точка
ВрвЧрни Врх
Надм. вис.1.543 м
Координати46°30′13″N 15°27′11″E / 46.50361° СГШ; 15.45306° ИГД / 46.50361; 15.45306
Друго имеPohorje
Географија
Похорје на карта

Карта

ЗемјаСловенија
Координати46°32′N 15°28′E / 46.533° СГШ; 15.467° ИГД / 46.533; 15.467
Матичен венецЈужни Варовнички Алпи
Карта
Црното Езеро

Географија уреди

Венецот е алпски срт со засводени врвови на југ од реката Драва. Сместен е во триаголникот помеѓу градовите Марибор (на исток), Дравоград (на запад) и Словенске Коњице (на југ). На северозапад е ограничен од реката Мислиња, на југ од Витањската Низина, на исток се спушта во Дравското Поле, а на југоисток во пониските подножни возвишенија Подпохорске Горице. Големината му изнесува 50 км во правец исток-запад и 30 км од север кон југ, и зафаќа површина од 840 км2. Највисоки места се Чрни Врх (Schwarzkogel, 1.543 м) и малку пониските врвови Велика Копа и Језерски Врх, кои се издигаат на 1.537 м. Околу 70 % од површината е под шума.[1]

Геологија уреди

Похорје е млад планински масив и претставуваат најјугоисточен дел на Централните Алпи.[2] Ова е единствениот венец во Словенија изграден од силикатни карпи. Покрајните делови се направени од палеозојска метаморфни карпи, а средишните се магматски, особено од гранодиорит (наречен „похорски тоналит“) и дацит.[3]

Близу селото Цезлак се наоѓа единственото познато лежиште на минералот цизлакит. Јужниот дел на похорје е познат по белиот мермер, кој се вади уште од римско време.[3]

Скијалишта уреди

На Похорје се наоѓаат следниве скијалишта:

  • Рогла
  • Копе-Рибничко Похорје
  • Мариборско Похорје
  • Трије Краљи

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Uratarič, Nina, уред. (јуни 2011). NATREG: Final Publication. REC Ljubljana. стр. 36–40. Архивирано од изворникот на 2016-03-09. Посетено на 28 март 2015.
  2. Gams, Ivan (2008). „Geomorphology of the Pohorje Mountains“. Acta geographica Slovenica. Scientific Research Centre of the Slovenian Academy of Sciences and Arts. 48 (2): 185–254. doi:10.3986/AGS48201.
  3. 3,0 3,1 „Rocks of Pohorje“. Tourist Information Centre Pohorje. Посетено на 28 март 2015.

Надворешни врски уреди