Понтеведра (покраина)

Понтеведрапокраина во Шпанија долж атлантскиот брег на земјата во југозападна Европа. Покраината го обликува југозападниот дел од автономната заедница Галиција. Се граничи со покраините Ла Коруња, Луго и Оренсе, државата Португалија и Атлантскиот Океан. Службени јазици на покраината Понтеведра се шпанскиот и галицискиот. Постои јавна установа наречена Покраински совет на Понтеведра (Diputación Provincial of Pontevedra), чие седиште е во градот Понтеведра, која обезбедува директни услуги за граѓаните како техничка, финансиска и технолошка поддршка на советите на 62 општини во покраината Понтеведра. 

Понтеведра
Покраина
Градот Понтеведра
Градот Понтеведра
Знаме на ПонтеведраГрб на Понтеведра
Местоположва на Покраината Понтеведра во рамките на Шпанија
Местоположва на Покраината Понтеведра во рамките на Шпанија
Држава Шпанија
Автономна заедница Галиција (Шпанија)
Главен градПонтеведра
Управа
 • ОрганПокраински совет на Понтеведра
Површина
 • Вкупна4.495 км2 (1,736 ми2)
Население (2019)
 • Вкупно942,665 жители (НИС)
 • Густина210/км2 (500/ми2)
ДемонимPontevedrés (м), Pontevedresa (ж)
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)СЕлВ (UTC+2)
Поштенски број36---
ISO 3166ES-PO
Мреж. местоhttp://www.visit-pontevedra.com

Населението на покраината е 942.665 (2019), од кои 9% живеат во главниот град, градот Понтеведра и 28% во Виго.

ГеографијаУреди

 
Покраината Понтеведра.

Понтеведра е пресечена на два дела од реката Лерез. Повеќето од главните туристички знаменитости во Понтеведра се на југ од реката. Понтеведра има многу историски градби, споменици и цркви.

Голем дел од винската ознака Ријас Баисас се наоѓа во покраината. Покраината на сличен начин го дели Националниот парк на Атлантските Острови на Галиција со соседната покраина Ла Коруња. Овој регион ги содржи галициските острови Онс, Сиес, Салвора и Кортегада.

 
Езерото Ненос.

КлимаУреди

Покраината има океанска клима со топли и релативно суви лета и свежи и многу влажни зими.

ДемографијаУреди

Главниот град на покраината, Понтеведра, со население од 83.029 (2019) не е најголемиот град во нејзината провинција, најголемата општина е индустрискиот Виго со население од 295.364. Покрај тоа, во покраината има 62 општини. Други релевантни општини, врз основа на нивното население, се Вилагарсија де Ароса (37.456), Редондела (29.218), Кангас (26.542), Марин (24.319), Понтеареас (22.877), Ла Естрада (20.479), Лалин (20.218) и О Порињо (19.848).

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1900457.262—    
1930568.011+24.2%
1950671.609+18.2%
1981859.897+28.0%
2004930.931+8.3%
2013955.050+2.6%
2019942.665−1.3%

ОкрузиУреди

  • О Баисо Мињо
  • Калдас
  • О Кондадо
  • О Деза
  • О Моразо
  • Ла Параданта
  • Понтеведра
  • О Салнес
  • Табеирос – Тера де Монтес
  • Виго

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди