Градска општина Мурска Собота

Градска општина Мурска Собота (словенечки: Mestna občina Murska Sobota) — една од дванаесетте градски општини на Словенија, сместена во североисточниот дел на земјата. Седиште на општината е градот Мурска Собота. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Денес е дел од Помурскиот статистички регион. Општината е формирана во 1994 г.[1]

Градска општина Мурска Собота
Mestna občina Murska Sobota
општина
MurskaSobota1.jpg
Знаме на Градска општина Мурска СоботаГрб на Градска општина Мурска Собота
Местоположба на Градска општина Мурска Собота во Словенија
Местоположба на Градска општина Мурска Собота во Словенија
Земја Словенија
СедиштеМурска Собота
Управа
 • ГрадоначалникАлександар Јевшек
Површина
 • Вкупна30,73 км2 (11,86 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно18.758
 • Густина610/км2 (1,600/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)

Населени местаУреди

Покрај општинското седиште Мурска Собота, општината ги опфаќа и следните населени места:

НаводиУреди

  1. „murska sobota“.

Надворешни врскиУреди