Општина Одранци

општина во Словенија

Општина Одранци (словенечки: Občina Odranci) — општина во областа Прекмурје, североисточна Словенија. Во 2020 г. населението броело 1.633 жители.[2] Седиште и единствено населено место е паланката Одранци.

Општина Одранци
Občina Odranci
општина
Грб на Општина Одранци
Грб
Местоположба во Словенија
Местоположба во Словенија
Земја Словенија
СедиштеОдранци
Управа
 • MayorИван Маркоја
Површина[1]
 • Вкупна6,9 км2 (27 ми2)
Население (2020)[2]
 • Вкупно1.633
 • Густина24/км2 (61/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоodranci.si

Настанала во 1994 г. кога е одделена од Општина Лендава.[3]

НаводиУреди

  1. „Občina Odranci“. Statistični urad Republike Slovenije. Посетено на 14 март 2020.
  2. 2,0 2,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.
  3. Vzpostavitev lokalne samouprave v Republiki Sloveniji v številkah. Ljubljana: Statistični urad Republike Slovenije. 2007. стр. 92. Посетено на 14 март 2020.

Надворешни врскиУреди