Подмолно (англиски: Insidious) — натприроден филм на ужасите од 2010 г. во режија на Џејмс Ван по сценарио на Ли Ванел и со Патрик Вилсон, Роуз Берн и Барбара Херши во главните улоги. Ова е првиот дел од франшизата „Подмолно“ и трет во хронолошкиот заплет на серијата. Приказната се сосредоточува на брачна двојка, чиј син необјасниво паѓа во коматозна состојба и станува врска за разни ѓаволски суштества во астралниот свет.[7][8]

„Подмолно“
Филмскиот плакат
РежисерЏејмс Ван
Продуцент
СценаристЛи Ванел
Главни улоги
МузикаЏозеф Бишара
Монтажа
  • Џејмс Ван
  • Кирк Мори
Студио
Дистрибутер
Премиера14 септември 2010 г. (TIFF)
1 април 2011 г. (САД)
Времетраење101 минута
Земја
Јазик
Буџет1,5 милиони долари[6]
Бруто заработка100,1 милион долари

Содржина

уреди

Семејството Ламберт, составено од родителите Џош и Рене, и нивните три деца, се преселуваат во нова куќа. Тогаш почнуваат да се случуваат чудни и морничави настани, особено во врска со нивниот син Далтон, кој паѓа во необјаснива кома. Семејството набрзо сфаќа дека нивната куќа е проколната, но кога се преселуваат за да избегаат од натприродното дејство, откриваат дека не е куќата таа што е проколната, туку нивниот син.

Очајни да го спасат Далтон, родителите бараат помош од паранормални иследници. Тие откриваат дека Далтон поседува способност да астрално патува додека спие, но за време на едно тивко патување, тој се губи во царството наречено „Далечината“, мрачно и опасно место населено со злобни суштества. Џош, таткото на Далтон, има слична способност, која ја потиснувал уште од детството.

Додека семејството се соочува со паранормалните сили и се впушта во Далечината за да го спаси Далтон, тие откриваат вознемирувачка врска помеѓу Џош и суштествата што ги прогонуваат. Филмот гради напнатост преку натприродни појави, страшни мигови и таинствена старица што го прогонува Далтон. На крајот, семејството се соочува и ги надминува натприродните сили за да го спаси Далтон, но крајот остава простор за продолжение.

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Insidious“. American Film Institute. Архивирано од изворникот April 15, 2019. Посетено на November 22, 2016.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Insidious (2011)“. British Film Institute. Архивирано од изворникот на 2020-10-22. Посетено на 2013-11-12.
  3. „INSIDIOUS“. Stage 6 Films. Архивирано од изворникот 2019-11-25. Посетено на 2020-12-18.
  4. McClintock, Pamela (26 April 2011). 'Insidious' Is the Most Profitable Film of 2011“. The Hollywood Reporter. Архивирано од изворникот 16 April 2023. Посетено на 16 April 2023.
  5. 5,0 5,1 5,2 „LUMIERE : Film: Insidious“. European Audiovisual Observatory. Архивирано од изворникот 2017-03-05. Посетено на 2016-10-13.
  6. „Insidious (2011)“. Box Office Mojo. Архивирано од изворникот 2021-05-10. Посетено на 2011-07-18.
  7. Collis, Clark. „Director James Wan talks 'The Conjuring' and 'Insidious 2' and confirms we'll be seeing more of [spoiler] in 'Fast & Furious 7'. Entertainment Weekly. Архивирано од изворникот на November 1, 2015. Посетено на 18 February 2016.
  8. Keegan, Rebecca (February 10, 2013). „SXSW: 'Insidious' leads sci-fi and horror horde in Texas [updated]“. Los Angeles Times. Архивирано од изворникот August 12, 2014. Посетено на June 6, 2013.

Надворешни врски

уреди