Побцих — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Нинбург.

Побцих
Градски дел во Нинбург
Црквата во Побцих
Црквата во Побцих
Црквата во Побцих
Побцих во рамките на Германија
Побцих
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Нинбург
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 74 м
Население 401  (31 декември 2006)
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06429
Повик. бр. 034721
Местоположба на Побцих во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположба на Побцих во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположба на Побцих во рамките на округот Залцландкрајс
Координати 51°49′0″N 11°50′59″E / 51.81667° СГШ; 11.84972° ИГД / 51.81667; 11.84972Координати: 51°49′0″N 11°50′59″E / 51.81667° СГШ; 11.84972° ИГД / 51.81667; 11.84972