Платенбург (германски: Plattenburg) е општина во округот Пригниц, во Бранденбург, Германија. Именувана е по замокот на вода Платенбург, кој се наоѓа во самата општина.

Платенбург
Грб на Платенбург
Платенбург is located in Германија
Платенбург
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Пригниц
Градоначалник Гудрун Хофман
Основни податоци
Површина 200,76 км2
Надм. височина 32 м
Население 3.297 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PR
Пошт. бр. 19336
Повик. бр. 038796
Портал www.plattenburg.de
Местоположба на Платенбург во рамките на округот Пригниц
Карта
Координати 52°58′0″N 12°01′59″E / 52.96667° СГШ; 12.03306° ИГД / 52.96667; 12.03306Координати: 52°58′0″N 12°01′59″E / 52.96667° СГШ; 12.03306° ИГД / 52.96667; 12.03306

НаводиУреди