Петр Јирачек

Петр Јирачек (роден на 2 март, 1986) — чешки фудбалер. Тој е играч од средниот ред, така наречен box-to-box player, кој може подеднакво добро да игра кога е поставен со повеќе одбранбени задачи и кога има повеќе офанзивни функции. Во моментов игра за германскиот клуб Волфсбург каде дојде од чешкиот шампион во сезоната 2010-2011 тимот на Викторија П’лзењ.

Петр Јирачек
Petr Jiráček
Jiráček.jpg
Лични податоци
Роден на 2 март 1986 (1986-03-02) (34 г.)
Роден во Тухоржице, Чешка
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Волфсбург
Број 20
Младинска кариера
Баник Соколов
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006–2008 Баник Соколов 40 (2)
2008–2011 Викторија П’лзењ 100 (11)
2012– Волфсбург 13 (2)
Репрезентација
2011- Чешка 44 (5)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

КариераУреди

Клупска кариераУреди

По почетокот на својата кариера во тимот на Баник Соколов, клуб каде што стигна на 10 години, и ги помина првите две професионални сезони таму, Јирачек направи трансфер во тимот на Викторија П’лзењ. Во тимот на Викторија, тој направи точно 100 настапи во лигата и беше клучен дел во тимот кој ја освои титулата во Чешкото првенство во сезоната 2010-2011, подвиг кој никогаш порано не бил остварен во историјата на клубот. Насловот исто така, им даде можност да играат во Лига на Шампиони 2011/12, во која стигнаа до фазата по групи, и завршија на третото место само зад гигантите ФК Барселона и ФК Милан. Јирачек не играше само во еден натпревар на Европско натпреварување. Тој исто така е освојувач на; Чешкиот куп 2009-10 и Чешкиот Супер Куп 2011.

Во декември 2011 година, Јирачек потпиша четири и пол годишен договор со германскиот Бундеслигаш ВФЛ Волфсбург. Тој веднаш остава добар впечаток откако постигна важен погодок во својата четврта лигашка средба за да му обезбеди триумф од 3-2 на својот тим над Фрајбург. Тој претрпе повреда на крајот на февруари, која го наведе да пропушти голем број на натпревари и по враќањето да биде на клупата од каде влезе само неколкупати во остатокот од сезоната.

Националниот тимУреди

Во септември 2011 година, тој го направи дебито за националниот тим во натпреварот против Шкотска и наскоро стана прв избор во тимот раководен од Михал Билек. Тој го постигна својот прв гол во победата од 1-0 против Црна Гора во баражите за Евро 2012, во кој тие беа подобри и се пласираа на завршницата на Европското Првенство.

Евро 2012Уреди

Јирачек продолжи да игра клучна улога во својот национален тим, кој стигна до четврт-финалето на Евро 2012. Тој постигна два гола на првенството, притоа отворајќи го резултатот против Грција уште во третата минута, а го постигна и клучниот погодок за пласман на Чешка во четвртфиналето како прва во групата А, против домаќинот Полска. Јирачек ги одигра сите деведесет минути и во четвртфиналето во кое Чешката репрезентација загуби од Португалија со 1-0.

Надворешни врскиУреди

ТитулиУреди

  Викторија П’лзењУреди