Петар Димоски (р. 1958 во Прилеп - 12 декември 2012 во Прилеп) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Во 1978 година се вработува во „Народниот театар Војдан Чернодрински“ во Прилеп", и работи сè до неговото пензионирање.

Петар Димоски
Роден 1958
Прилеп, Македонија Македонија
Починал 12 декември 2012
Прилеп, Македонија Македонија
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Збогум Румелија
Бог да ги убие шпионите
Контакт
Занимање глумец

Филмографија уреди

Година Филм Улога
1985 Од зад грб ТВ-филм Бегалец
1993 Бог да ги убие шпионите ТВ-филм Заптија
2001 Прашина ТВ-филм Овчар
2005 Контакт ТВ-филм Затворски чувар
2007 Сенки ТВ-филм Тасе
2007-2009 Збогум Румелија ТВ-серија Халим Ефенди
2012 Минатото лето на Балканот ТВ-серија Никола
2012 Трето полувреме ТВ-филм Генерал

Надворешни врски уреди