Пелопонез (област)

Пелопонез (грчки: Πελοπόννησος), е периферија во јужна Грција. Се граничи со периферијата Западна Грција на север и со периферијата Атика на североисток. Провинцијата има површина од околу 15.490 км2. Таа е дел од поголемиот полустров Пелопонез.

Coat of arms of Greece.svg
Пелопонез
Περιφέρεια Πελοποννήσου
Областа Пелопонез во Грција
 
Главен град Триполи
Окрузи Аркадија
Арголида
Коринтија
Лаконија
Месинија
Население 650.310 (2005)
Површина 15.490 км²
Густина 42 жит/км²
Податоци...
Портал www.peloponnisos.gr

УправувањеУреди

Периферијата Пелопонез е поделена на пет префектури:

Поголеми заеднициУреди