Аргос (грчки: Ἄργος) — град во областа Пелопонез на југот на Грција во близина на Нафплио, центар на префектурата Арголида.

Аргос
Άργος
Поглед на Аргос и остатоците од античкиот театар
Поглед на Аргос и остатоците од античкиот театар
Аргос is located in Грција
Аргос
Аргос
Координати: 37°37′N 22°43′E / 37.617° СГШ; 22.717° ИГД / 37.617; 22.717
ЗемјаГрција
ОбластПелопонез
ОкругАрголида
Управа
 • ГрадоначалникВасилиос Бурес
Површина
 • Општина138,138 км2 (53,335 ми2)
Надм. вис.&1000000000000004200000042 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно24.239
 • Општ.29.228
 • Општ. густина0,21/км2 (0,55/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.21200
Повик. бр.2751
Рег. таб.AP
Мреж. местоwww.argos.gr

Историја

уреди

Аргос бил престолнина на Арголида и центар на култот на Хера.[2]

Извори

уреди
  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. „Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, Pohvala ludosti. Beograd: Rad, 2016, стр. 130.