Арголида или Арголис (грчки: Αργολίδα или Ἀργολίς) е еден од окрузите во Грција. Дел е од областа Пелопонез, и се наоѓа во источниот дел од полуостровот Пелопонез, како и дел од тромеѓето на Арголида, Аркадија и Коринтија. Голем дел од територијата на оваа област е сместен на полуостровот Арголида.

Арголида
Περιφερειακή ενότητα
Αργολίδας
Окрузи во Грција
Општините во Арголида
Општините во Арголида
Арголида во Грција
Арголида во Грција
Координати: 37°40′N 22°50′E / 37.667° СГШ; 22.833° ИГД / 37.667; 22.833Координати: 37°40′N 22°50′E / 37.667° СГШ; 22.833° ИГД / 37.667; 22.833
CountryГрција
ОкругПелопонез
Главен градНафплио
Површина
 • Вкупна2.154 км2 (832 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно97.044
 • Густина45/км2 (120/ми2)
Postal codes21x xx
Area codes275x0
ISO 3166GR-11
Car platesΑΡ
Мреж. местоargolida.gr

Географија уреди

Почвата што е погодна за обработување се наоѓа во централниот дел на Арголида. Основни земјоделски култури кои се одгледуваат овде се портокалите и маслинките. Крајбрежјето на Арголида е на Заронски Залив на североисток и на Арголиски Залив на југ и југоисток. Од планининските венци, овде минуваат: Олигирт на северозапад, Лиркејо и Ктенија на запад, и Арахнајо и Дидимо на исток.

Арголида се граничи на копно со Аркадија на запад и југозапад, Коринтија на север, а на исток со округот Острови. Древна Арголида го вклучувала градот Трозен.

Историја уреди

 
Карта на древна Арголида

Дел од историјата на овој округ се спојуваа со онаа на Аргос, Микена, Епидаур, Нафплио, Трозен, Ермиони, Краниди, и Толо. Арголида се споменува во „каталогот на бродови“ од Илијадата, но без да се именува со овој назив, туку поголемите градови од овој округ се набројани заедно, кои ги предводел Диомед.[1]

Понова историја уреди

Од 1833 до 1899 година, Арголида била дел од Арголидокоринтија, која ги вклучувала денешните Коринтија, Хидра, Спецес и Китира. Повторно во 1909 година, Арголида се приклучила кон Арголидокоринтија. Четириесет години подоцна, во 1949 година, Арголида конечно е одвоена од Коринтија.

Сообраќај уреди

Автопатишта кои минуваат низ округот:

Галерија уреди

Наводи уреди