Пат Спанчево-Бања (Спанчево)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Пат Спанчево-Бања


Местоположба 41°54′20″N 22°18′30″E / 41.90556° СГШ; 22.30833° ИГД / 41.90556; 22.30833
Основни податоци
Место Спанчево
Општина Чешиново-Облешево
Тип

 некропола


Период железно време
Портал „Археологија“

Пат Спанчево-Бањаархеолошко наоѓалиште во кочанското село Спанчево. Претставува некропола од железно време. На патот помеѓу Спанчево и Бања, непосредно до Спанчевска Река биле откопани гробови и во нив биле најдени мониста од стаклена паста со вметнати жолти окца, кои, според долгнавестиот биконусен облик, можат да се определат како мониста од железното време. Неколку мониста се наоѓале кај жител од Кочани.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 182. ISBN 9989649286.