Паретеопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

Парете
општина
Comune di Parete
Позиција на Парете во покраината Казерта
Позиција на Парете во покраината Казерта
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна5,7 км2 (22 ми2)
Надм. вис.&1000000000000007000000070 м
Население (декември 2004)
 • Вкупно10.597
 • Густина190/км2 (480/ми2)
ДемонимParetani
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81030
Повик. бр.081
Светец-заштитникСв. Петар
Мреж. местоwww.comune.parete.ce.it/

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија