Пандели Мајко (албански: Pandeli Majko; роден 15 ноември 1967 во Тирана) бил Премиер на Албанија од 1998 до 1999 година и во еден краток период во 2002. Тој е важна фигура во Социјалистичката партија на Албанија и неколкупати бил пратеник во албанското собрание.

Пандели Мајко
40 & 42 Премиер на Албанија
На должноста
22 февруари 2002 – 31 јули 2002
Претходник Илир Мета
Наследник Фатос Нано
На должноста
2 октомври 1998 – 29 октомври 1999
Претходник Фатос Нано
Наследник Илир Мета
Лични податоци
Роден(а) 15 ноември 1967(1967-11-15)(56 г.)
Албанија Тирана, Албанија
Партија Социјалистичка партија на Албанија
Сопружник Енкелејда Мајко
Вероисповед атеист
Претходник
Фатос Нано
Премиер на Албанија
2 октомври 199829 октомври 1999
Наследник
Илир Мета
Претходник
Илир Мета
Премиер на Албанија
22 февруари 200231 јули 2002
Наследник
Фатос Нано