Палата Чираган

Палатата Чираган (турски: Çırağan Sarayı) — поранешна османлиска резиденција кој се наоѓа во Истанбул, Турција. Овој објект бил изграден во времето на султан Абдул Азис (1830-1876) во периодот од 1863 до 1867 година. Негов архитект е Саркис Балјан. Денеска, објектот е претворен во хотел.

Палата Чираган
Çırağan Sarayı
Istanbul - Palau de Çırağan.JPG
Палатата Цираган од Босфорот
Општи податоци
СтилОсманлиска, Барок
ГрадИстанбул
ЗемјаТурција
Почната1829-1832
НарачателАбдул Азис
СопственикТурција
Проектирање и изградба
АрхитектАгоп Балјан, Саркис Балјан

Координати: 41°02′40″N 29°01′00″E / 41.04444° N; 29.01667° E / 41.04444; 29.01667