Палата Есма Султан

Палата Есма Султана (турски: Esma Sultan Yalısı) — палата која служела како резиденција на османлиската династија. Палатата се наоѓа во Истанбул, Турција, во близина на џамијата Ортаќој.

Палата Есма Султан
Esma Sultan Yalısı
Esma Sultan Yalısı.JPG
Карта
Општи податоци
СтилОсманлиска, Барок
ГрадИстанбул
ЗемјаТурција
Почната1875
НарачателАбдул Азис
СопственикТурција
Проектирање и изградба
АрхитектАгоп Балјан, Саркис Балјан

Овој објект бил изграден во времето на султан Абдул Азис (1830-1876) во 1875 и бил посветен на неговата ќерка Есма Султан. Негов архитект е Саркис Балјан.


Координати: 41°02′50.93″N 29°01′38.82″E / 41.0474806° СГШ; 29.0274500° ИГД / 41.0474806; 29.0274500