Орљак (Мегленско)

поранешно село во Мегленско, Егејска Македонија

Орљак — поранешно село во Мегленско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Меглен на Постолскиот округ во Централна Македонија, Грција.

Орљак
Орљак is located in Грција
Орљак
Орљак
Местоположба во областа
Орљак во рамките на Меглен
Орљак
Местоположба на Орљак во општината Меглен и областа Централна Македонија
Координати: 41°4.36′N 22°10.16′E / 41.07267° СГШ; 22.16933° ИГД / 41.07267; 22.16933
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПостол
ОпштинаМеглен
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија

уреди

Селото се наоѓало јужно од Тушин, на патот од Фуштани за Ноти. Месноста и денес го носи името Орлљак.[1]

Историја

уреди

Орљак се распаднал поради напади на разбојници и селаните постепено барале прибежиште на повисоко, и така го основале селото Тушин.[1] Според преданието, Тушин е основан од некојси Туши од Орлљак.[2]

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). I дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 95. ISBN 9989-9819-5-7.
  2. Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). I дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 96. ISBN 9989-9819-5-7.