Неврокоп (општина)

општина во Пиринска Македонија
(Пренасочено од Општина Неврокоп)

Општина Неврокоп (офиц. Општина Гоце Делчев; бугарски: Община Гоце Делчев) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е градот Неврокоп (Гоце Делчев). Општината има 13 населени места со вкупно население од 32.169 жители (2011).

Општина Неврокоп
Община Гоце Делчев
Патна табла на влезот на територијата на општината
Патна табла на влезот на територијата на општината
Грб на Општина Неврокоп
Местоположба во Пиринска Македонија Местоположба во Бугарија
Местоположба во Пиринска Македонија
Местоположба во Бугарија
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
СедиштеНеврокоп (Гоце Делчев)
Управа
 • ГрадооначалникВладимир Москов (БСП)
Површина
 • Вкупна330,210 км2 (127,490 ми2)
Надм. вис.&10000000000000508000000508 м
Население (2015)[1]
 • Вкупно32.169
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоgotsedelchev.bg

Географија

уреди

Историја

уреди

Стопанство

уреди

Демографија

уреди

Општествени установи

уреди

Администрација и политика

уреди

Населени места

уреди
 
Карта на Општина Неврокоп со населените места

Општината има вкупно 12 населени места. Тие се следниве (имињата во заграда се сегашните, сменети од бугарската држава):

Историски

уреди

Културни и природни знаменитости

уреди

Редовни настани

уреди

Личности

уреди

Култура и спорт

уреди

Иселеништво

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди